FILTREC hydraulic filter element WP394
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WP394 - cellulose, 10µm
The FILTREC filter element for filter element WP394 with cellulose filter medium, 10 µm filter fineness, NBR seal and max. 7 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 7 |
| Outer diameter (mm) | 82 |
| Height (mm) | 203.5 |
| Inner diameter (mm) | 45.5 |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness c (micrometer) | ß10=2 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 82 mm |
| B | 45.5 mm |
| C | 2035 |