FILTREC hydraulic filter element WP574
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WP574 - cellulose, 25µm
The FILTREC filter element for filter element WP574 with cellulose filter medium and 25 µm filter fineness offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 178 |
| Height (mm) | 450 |
| Inner diameter (mm) | 110 |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness c (micrometer) | ß25=2 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 178 |
| B | 110 mm |
| C | 110 mm |
| D | 450 |