RIEGLER Short stroke cyl., single-acting, Piston Ø 32, Stroke 30, G 1/8
Type number: 12.EM.32030
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Short-stroke cylinder "ASQ" single-acting for automation technology, max. 10 bar, G 1/8 - Type 12.EM.32030
The RIEGLER short-stroke cylinder "ASQ" single-acting, piston Ø 32, stroke 30, G 1/8 offers compact pneumatic drive solutions for confined installation spaces. with NBR seals. The operating pressure range is 2 bar to 10 bar. The temperature range is between -20 °C and 70 °C. Connection thread G 1/8 - suitable for common industry standards. With piston Ø 32 mm, stroke 30 mm, hard chrome-plated steel piston rod - for powerful linear actuator solutions. Space-saving design for confined installation spaces.
Field of application
Typical areas of application: Compact systems, special machine construction and handling systems.
| Temperature range min. | -20 °C |
| Temperature range max. | 70 °C |
| Sealing material | NBR |
| Series | ASQ series |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Pipe | Aluminum |
| Piston Ø | 32 mm |
| Design | 6 |
| Function | single-acting |
| Stroke | 30 mm |
| Piston rod Ø | 16 mm |
| Piston rods IG | M8x1.25 |
| Connection | G 1/8 |
| Piston rod | Steel, hard chrome-plated |
| Piston | Aluminum |
| Class name | EASY |
| Magnet | with magnet |
| Starting position | retracted without pressure |
| Damping | without adjustable damping |
| Thread piston rod | Internal thread on the piston rod |