RIEGLER Stainless steel filterregler 1.4404, reversible, G 1/2, 1,0 - 15 bar
Type number: FRES.G12R.1-15B
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Stainless steel filter regulator 1.4404 made of stainless steel 1.4404 (AISI 316L), for compressed air treatment - type FRES.G12R.1-15B
The RIEGLER stainless steel filter regulator 1.4404, reversible, G 1/2, 1.0 - 15 bar combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of stainless steel 1.4404 (AISI 316L) with FKM seals. The control range extends from 1 bar to 15 bar with a maximum inlet pressure of 30 bar. The permissible medium temperature is between -20 °C and 80 °C. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. Filter fineness 50 µm. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| A | 109 mm |
| B | 246 mm |
| C | 121 mm |
| Sealing material | FKM |
| Flow 1 | 3000 l/min |
| Flow rate measurement | at P<sub>1</sub> = 8 bar, P<sub>2</sub> = 6 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> ‰¤ 1 bar |
| Inlet pressure max. | 30 bar |
| Filter fineness | 50 µm |
| Housing | Stainless steel 1.4404 (AISI 316L) |
| Thread | G 1/2 |
| Class name | STAINLESS STEEL |
| Condensate drain | Manual drain valve |
| Medium temperature max. | 80 °C |
| Medium temperature min. | -20 °C |
| Membrane | PTFE on NBR carrier |
| Control range max. | 15 bar |
| Control range min. | 1 bar |
| Ambient temperature max. | 80 °C |
| Ambient temperature min. | -20 °C |