RIEGLER Electronic pressure switch, digital display, G 1/8 ET, 0 - 10 bar
Type number: EDS010NPN15G
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Electrical pressure switch made of plastic, for pressure measurement - Type EDS010NPN15G
The RIEGLER electrical pressure switch, digital, G 1/8, 0-10 bar, 2xNPN + 1x1-5 V switches electrical contacts at a set pressure value. The housing is made of plastic. The permissible medium temperature is between 0 °C and 50 °C. Protection class IP 40 / IP 65 (with hose). Automatic pressure monitoring without manual control.
Field of application
Typical areas of application: Pressure monitoring, compressor control and system safety.
| Housing | Plastic |
| Protection class | IP 40 / IP 65 (with hose) |
| Electrical connection | Cable 2 m, open cable ends |
| Medium temperature min. | 0 °C |
| Medium temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Wetted parts | MSV |
| Output signal | 2 x NPN out + 1 x analog out 1 - 5 V |
| Accuracy | ±2 % F.S. ± 1 digit |
| Auxiliary energy | 12 - 24 V DC ± 10 % |
| Process connection | G 1/8 |
| Measuring range min. bar | 0 |
| Measuring range max. bar | 10 |
| Class name | PLUS |