RIEGLER Calibration, test and service device, measuring range -1 / +40 bar, G 1/4
Type number: KTS-40-1
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
136731EAN :
4047322751292Category :
Digital Pressure Gauges and Display UnitsWeight :
3.24 kgRIEGLER Calibration - made of PBT with 30% glass fiber content, for pressure measurement, G 1/4 - Type KTS-40-1
The RIEGLER calibration, test and service device, measuring range -1 / +40 bar, G 1/4 measures pressure or temperature reliably and precisely. The housing is made of PBT with 30% glass fiber content. The operating temperature is between -10 °C and 50 °C. G 1/4 connection thread - suitable for common industry standards. Reliable measured values for safe processes.
Field of application
Typical areas of application: Pressure monitoring and temperature control.
| Connection | G 1/4 |
| Operating temperature max. | 50 °C |
| Operating temperature min. | -10 °C |
| Housing | PBT with 30% glass fiber content |
| Accuracy | 0.25% FS |
| Class name | MAX |
| Medium temperature max. | 50 °C |
| Medium temperature min. | -20 °C |
| Measuring range max. bar | 40 |
| Measuring range min. bar | -1 |
| Wetted parts | CrNi steel 316L |