RIEGLER 3/2-way miniature valve, mechanical, plunger, NC, 4 mm rear
Type number: W3501000100
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER 3/2-way miniature valve for pneumatic control, max. 10 bar, push-in connection Ø 4 mm at the rear - type W3501000100
The RIEGLER 3/2-way miniature valve, mechanical, plunger, NC, 4 mm rear controls the direction of the compressed air flow for targeted movement sequences. with NBR seals. The operating pressure range is 0.5 bar to 10 bar. The temperature range is between -10 °C and 60 °C. Connection thread plug connection Ø 4 mm at the rear - suitable for common industry standards. Suitable for filtered compressed air with or without lubrication. If lubricated, then continuous. Precise directional control for defined movement sequences.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic controls and mechanical engineering.
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Medium | Filtered compressed air with or without lubrication. If lubricated, then continuous. |
| Sealing material | NBR |
| Series | Reihe VME |
| Operating pressure min. | 0.5 bar |
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Spring | stainless steel |
| Actuating pressure at 6 bar | 8 N |
| Valve body | Aluminum |
| Push button | Nickel-plated brass |
| DN | 2.5 mm |
| Function | 3/2 NC |
| Actuation | monostable |
| Symbol | 2 |
| Execution | mechanisch betätigt |
| Connection | Push-in connection Ø 4 mm at the rear |
| Flow 1 | 35 Nl/min |
| Flow 2 | 60 Nl/min |
| Flow rate measurement 1 | Flow rate at 6 bar and Δp 0.5 bar |
| Flow rate measurement 2 | Flow rate at 6 bar and Δp 1.0 bar |
| Class name | PLUS |