Parker high pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIBPMX201
Price:
    B2B Shop | Compressed Air | Filtration | Technology
Parker high pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIBPMH201
Parker high pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIBT1KG241
https://www.filcom-technik.de/web/image/product.template/313823/image_1920?unique=93ddb8a
High-pressure filter EPF (iProtect) | 430 l/min | distributor Ø34 mm | 5 µm absolute
Price tiers visible after login - register now and get your benefits!
  • Brand
This combination does not exist.
Price Tiers
Parker
Parker
Product no. :
EPF4205QIBPMX201
Weight :
20.30 kg
Parker High-pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIBPMX201, EPF series (iProtect) (0 to 430 l/min, manifold Ø34 mm, 5 µm)
Pressure line filter from the Parker iProtect EPF series (up to 420 bar, up to 700 l/min, Quantumfiber element).
Data for this variant: 0 to 430 l/min; connection manifold Ø34 mm; 5 µm. Further key data: Filter medium 05QI (micro glass); bypass 7 bar; indicator closed with steel plug; nitrile seal; standard option, incl. bypass.
Installed behind the pump as a working or protective filter.
Flow rate (l/min) 0 to 430
Filter element 05QI (Microglass)
Connection type Manifold Ø34 mm