RIEGLER Filter regulator »multifix«, 5 µm, Size 1, G 3/8, 0.5 - 10 bar
Type number: C 12 - S
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Filter regulator "multifix" made of die-cast zinc, for compressed air treatment, 0.5 bar - Type C 12 - S
The RIEGLER filter regulator "multifix", with PC container, protective cage, BG 1, G 3/8 combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of die-cast zinc with NBR seals. The control range extends from 0.5 bar to 10 bar with a maximum inlet pressure of 16 bar. The permissible medium temperature is between -10 °C and 60 °C. Connection thread G 3/8 - suitable for common industry standards. The flow rate is 1600 l/min (at P1 = 10 bar, P2 = 6.3 bar and pressure drop Δp = 1 bar). Filter fineness 5 µm, polycarbonate container with protective cage. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| Inlet pressure max. | 16 bar |
| Housing | Zinc die casting |
| Sealing material | NBR |
| Flow rate measurement | at P<sub>1</sub> = 10 bar, P<sub>2</sub> = 6.3 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> = 1 bar |
| Series | multifix |
| Container | Polycarbonate container with protective cage |
| Filter fineness | 5 µm |
| Medium temperature min. | -10 °C |
| Medium temperature max. | 60 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Spring cover | POM brass |
| Thread | G 3/8 |
| Flow rate | 1600 l/min |
| Control range min. | 0.5 bar |
| Control range max. | 10 bar |
| Condensate drain | semi-automatic |
| DN | 10 |
| Pressure gauge display min. | 0 bar |
| Pressure gauge display max. | 16 bar |
| BG | 1 |
| A | 47.8 mm |
| B | 192.1 mm |
| C | 67 mm |
| D | 125.1 mm |
| Class name | PLUS |