RIEGLER Filter regulator »Standard«, PC container, 40 µm, Size 4, G 3/4
Typennummer: 678.42 K-HA P
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Standard" filter regulator made of aluminum, painted silver, for compressed air treatment - Type 678.42 K-HA P
The RIEGLER filter regulator "Standard", with polycarbonate bowl, BG 4, G 3/4 combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of aluminum, painted silver with NBR seals. The control range extends from 0.5 bar to 10 bar with a maximum inlet pressure of 16 bar. The permissible medium temperature is between -10 °C and 60 °C. Connection thread G 3/4 - suitable for common industry standards. The flow rate is 12000 l/min (at P1 = 8 bar, P2 = 6 bar and pressure drop Δp = 1 bar). Filter fineness 40 µm, tank made of polycarbonate container. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| Inlet pressure max. | 16 bar |
| Housing | Aluminum, silver lacquered |
| Sealing material | NBR |
| Flow rate measurement | with P<sub>1</sub> = 8 bar, P<sub>2</sub> = 6 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> = 1 bar |
| Series | Standard |
| Container | Polycarbonate container |
| Filter fineness | 40 µm |
| Medium temperature min. | -10 °C |
| Medium temperature max. | 60 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Thread | G 3/4 |
| Flow rate | 12000 l/min |
| Control range min. | 0.5 bar |
| Control range max. | 10 bar |
| Condensate drain | semi-automatic |
| DN | 25 |
| Pressure gauge display min. | 0 bar |
| Pressure gauge display max. | 16 bar |
| BG | 4 |
| A | 125 mm |
| C | 129 mm |
| D | 263 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6b-I, 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | EASY |