RIEGLER Filter regulator »Standard«, Protective cage, 5 µm, Size 3, G 1/2
Type number: 678.41 S
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Standard" filter regulator made of die-cast zinc, painted silver, for compressed air treatment - Type 678.41 S
The RIEGLER "Standard" filter regulator, PC bowl and protective cage, BG 3, G 1/2 combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of die-cast zinc, painted silver with NBR seals. The control range extends from 0.5 bar to 10 bar with a maximum inlet pressure of 16 bar. The permissible medium temperature is between -10 °C and 60 °C. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. The flow rate is 3000 l/min (at P1 = 8 bar, P2 = 6 bar and pressure drop Δp = 1 bar). Filter fineness 5 µm, polycarbonate container with protective cage. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| Inlet pressure max. | 16 bar |
| Housing | Die-cast zinc, painted silver |
| Sealing material | NBR |
| Flow rate measurement | with P<sub>1</sub> = 8 bar, P<sub>2</sub> = 6 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> = 1 bar |
| Series | Standard |
| Container | Polycarbonate container with protective cage |
| Filter fineness | 5 µm |
| Medium temperature min. | -10 °C |
| Medium temperature max. | 60 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Thread | G 1/2 |
| Flow rate | 3000 l/min |
| Control range min. | 0.5 bar |
| Control range max. | 10 bar |
| Condensate drain | semi-automatic |
| DN | 14 |
| Pressure gauge display min. | 0 bar |
| Pressure gauge display max. | 16 bar |
| BG | 3 |
| A | 82 mm |
| C | 130 mm |
| D | 169.4 mm |
| F | 83 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6a-I, 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | EASY |