RIEGLER 3/2-5/2-way valve NAMUR, G 3/8 (1), G 1/4 (3+5), 230 V, 50 Hz
Type number: 552.03
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER 3/2-5/2-way valve made of aluminum, for pneumatic control, max. 8 bar - Type 552.03
The RIEGLER 3/2-5/2-way valve, NAMUR, G 3/8 (1), G 1/4 (3 + 5), 230 V, 50 Hz controls the direction of the compressed air flow for targeted movement sequences. The housing is made of aluminum with NBR seals. The operating pressure range is 1.5 bar to 8 bar. The operating temperature is between -5 °C and 50 °C. Connection thread G 1/4 - suitable for common industry standards. Suitable for air, neutral gases (filtered). The flow rate is 1650 l/min. Operating voltage 230 V, 50 Hz. Precise directional control for defined movement sequences.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic controls and mechanical engineering.
| Medium | Air, neutral gases (filtered) |
| Housing | Aluminum |
| Sealing material | NBR |
| Electrical connection | Device plug PG 9 with LED display |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max. | 8 bar |
| Operating temperature min. | -5 °C |
| Operating temperature max. | 50 °C |
| Manual override | latching/touching |
| Flow rate | 1650 l/min |
| DN | 10 |
| Connection | G 3/8 |
| Connection | G 1/4 |
| Connection | G 1/4 |
| Tension | 230 V, 50 Hz |
| Class name | EASY |