RIEGLER Throttle plate for NAMUR valves, 3-way, Knurled screw
Type number: 551.41
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Throttle plate made of anodized aluminium, for pneumatic control, max. 10 bar - Type 551.41
The RIEGLER throttle plate, NAMUR valves, anodized aluminium, 3-way, knurled screw controls the direction of the compressed air flow for targeted movement sequences. The housing is made of anodized aluminium with NBR seals. The operating pressure range is 0.5 bar to 10 bar. The operating temperature is between -20 °C and 70 °C. Suitable for air, neutral gases (filtered). The flow rate is 650 l/min. Precise directional control for defined movement sequences.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic controls and mechanical engineering.
| Medium | Air, neutral gases (filtered) |
| Housing | Anodized aluminum |
| Sealing material | NBR |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Operating temperature min. | -20 °C |
| Operating temperature max. | 70 °C |
| Flow rate | 650 l/min |
| DN | 5 |
| Function | 3-way |
| Actuation | Knurled screw |
| Scope of delivery | 1 coding pin, 2 O-rings, 2 fixing screws |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |