RIEGLER Shut-off valve "SYNTESI", manual, BG2, without bushes, 3.5mm perforation
Type number: 5620V100
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Shut-off valve "SYNTESI" made of technopolymer, for compressed air preparation - Type 5620V100
The RIEGLER shut-off valve "SYNTESI", manual, BG2, without bushings, 3.5 mm perforation adds additional modular functions to maintenance systems. The housing is made of technopolymer. The maximum inlet pressure is 13 bar. The temperature range is between -10 °C and 50 °C. Suitable for compressed air or other neutral gases. Seamless integration into existing systems.
Field of application
Typical areas of application: Modular compressed air treatment lines.
| Inlet pressure max. | 13 bar |
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 50 °C |
| Medium | Compressed air or other neutral gases |
| Housing | Technopolymer |
| BG | 2 |
| Input connection | without socket |
| Output connection | without socket |
| A | 60.5 mm |
| B | 109 mm |
| Exhaust air | G 1/4 |
| Flow 2 | 4000 Nl/min |
| Flow rate measurement 1 | P2 = 6.3 bar and pressure drop Δp = 0.5 bar |
| Flow rate measurement 2 | P<sub>2</sub> = 6.3 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> = 1 bar |
| Class name | PLUS |
| Fuse hole | 3x Ø 3.5 mm |
| Series | Syntesi |
| F | 42.7 mm |
| Flow 1 | 3000 Nl/min |
| Vent flow rate at 6.3 | 2000 Nl/min |