RIEGLER Flange pressure controller 200 bar, Oxygen, 0 - 10 bar
Type number: 487.35
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Cylinder pressure regulator made of pressed brass, for welding, max. 10 bar - Type 487.35
The RIEGLER cylinder pressure regulator, 200 bar, oxygen, working pressure 0 - 10 bar supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of pressed brass. The operating pressure range is 0 bar to 10 bar. Display range 0 - 200/315 bar - for precise measurement results. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Housing | Pressed brass |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Bottle connection | Mother 3/4 |
| Gas type | Oxygen |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| Display area | 0 - 200/315 bar |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | FLEX |