RIEGLER Digital snap on display, 4-digit LCD display of -1999 to +9999
Type number: 894.20
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Digital plug-on display for pressure measurement - Type 894.20
The RIEGLER digital clip-on display, 4-digit LCD display, -1999 to +9999 measures pressure or temperature reliably and precisely. The operating temperature is between 0 °C and 50 °C. Protection class IP 65. Display range -1999 to +9999 digits (start and end value freely scalable) - for precise measurement results. Reliable measured values for safe processes.
Field of application
Typical areas of application: Pressure monitoring and temperature control.
| Protection class | IP 65 |
| Electrical connection | Adapter for plugs according to DIN EN 175301-803 A |
| Display | 4-digit 7-segment LCD display, digit height 10 mm |
| Input signal | 4 - 20 mA, 2-wire |
| Power supply | from the 4 - 20 mA loop of the converter |
| Accuracy | ± 0.2% ± 1 digit of the span |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 50 °C |
| Measuring range | -1999 to +9999 digit (start and end value freely scalable) |
| Height | 35.5 mm |
| Width | 48.5 mm |
| Length | 48.5 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |