RIEGLER Bi-metallic thermometer, rear G 1/2, Immersion shaft length 60 mm
Type number: 4604
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Bimetal thermometer made of plastic, for pressure measurement, G 1/2 - Type 4604
The RIEGLER bimetal thermometer, G 1/2 hi., immersion shaft length 60mm Ø63, up to 120°C measures the temperature in pipes and containers. The housing is made of plastic. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. Can be changed under pressure thanks to protective tube.
Field of application
Typical areas of application: Temperature monitoring in industry and process technology.
| Housing | Plastic |
| Type | 46 |
| Viewing window | Acrylic glass |
| Display correction | at the end of the immersion shaft (Ø 9 mm) |
| Thermowell | clamped on (removable), copper alloy |
| Operating pressure | max. 6 bar (at the thermowell) |
| Thread | G 1/2 |
| Diameter | 63 mm |
| Graduation value in the bar range | 2 bar |
| Dip shaft length | 60 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Display range min. | 0 °C |
| Display range max. | 120 °C |
| Connection position | at the back |
| Class name | FLEX |