RIEGLER 3/2-5/2-way valve, NAMUR, G 1/4 (1), G 1/8 (3+5), 24 V DC
Type number: 551.02
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER 3/2-5/2-way valve made of aluminium, black anodized, for pneumatic control - Type 551.02
The RIEGLER 3/2-5/2-way valve, NAMUR, G 1/4 (1), G 1/8 (3 + 5), 24 V DC controls the direction of the compressed air flow for targeted movement sequences. The housing is made of black anodized aluminium with NBR and PUR seals. The operating temperature is between -25 °C and 60 °C. Connection thread G 1/4 (connection 1), G 1/8 (connection 3 and 5) - suitable for common industry standards. Suitable for air, neutral gases (filtered). The flow rate is 700 l/min. Operating voltage 24 V DC. Precise directional control for defined movement sequences.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic controls and mechanical engineering.
| Medium | Air, neutral gases (filtered) |
| Housing | Aluminium, black anodized |
| Sealing material | NBR and PUR |
| Electrical connection | Cable plug PG 9P, 3 x DIN 46244 / VDE 0580 |
| Operating temperature min. | -25 °C |
| Operating temperature max. | 60 °C |
| Differential pressure min. | 2 bar |
| max. differential pressure (bar) | 10 bar |
| Permissible static pressure max. | 10 bar |
| Manual override | resting |
| Flow rate | 700 l/min |
| DN | 6 |
| Tension | 24 V DC |
| Connection | G 1/4 (connection 1), G 1/8 (connection 3 and 5) |
| Class name | MAX |