RIEGLER Intermediate flange blocking flap, Pneum. actuation drive, DN 65
Type number: 350.4065B
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Wafer-type butterfly valve made of cast iron GG25 epoxy-coated, color RAL 5015 - Type 350.4065B
The RIEGLER wafer-type butterfly valve, pneu. Double-acting actuator DN 65 regulates or blocks the flow of compressed air and media. The housing is made of cast iron GG25 epoxy coated, color RAL 5015 with EPDM seals. Designed for a maximum operating pressure of 16 bar. The operating temperature is between -15 °C and 120 °C. Reliable media control.
Field of application
Typical areas of application: Industrial piping systems.
| Housing | Grey cast iron GG25 epoxy resin coated, color RAL 5015 |
| Sealing material | EPDM |
| Max. operating pressure | 16 bar |
| Control pressure min. | 5 bar |
| Control pressure max. | 5.5 bar |
| Operating temperature min. | -15 °C |
| Operating temperature max. | 120 °C |
| Shift shaft | SS416 |
| Shift shaft seal | EPDM |
| Rotation angle | 90 ° |
| Valve adapter | available as standard, control via 3/2, 5/2-way valve |
| Drive material | Anodized aluminum |
| Drive sealing material | NBR |
| DN | 65 |
| Disc | Stainless steel CF8M/1.4404 |
| B | 49 mm |
| L | 115 mm |
| Execution | double-acting |
| H1 | 78 mm |
| H2 | 155 mm |
| H3 | 259 mm |
| Class name | FLEX |