RIEGLER Intermediate flange blocking flap, Manual lever, DN 40
Type number: 350.6040B
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Wafer-type butterfly valve made of cast iron GG25 epoxy coated, color RAL 5015 - Type 350.6040B
The RIEGLER wafer-type butterfly valve, hand lever, DN 40 regulates or blocks the flow of compressed air and media. The housing is made of cast iron GG25 epoxy coated, color RAL 5015 with EPDM seals. Designed for a maximum operating pressure of 16 bar. The operating temperature is between -15 °C and 120 °C. Reliable media control.
Field of application
Typical areas of application: Industrial piping systems.
| Housing | Grey cast iron GG25 epoxy resin coated, color RAL 5015 |
| Sealing material | EPDM |
| Max. operating pressure | 16 bar |
| Hand lever | GG25 epoxy resin coated |
| Operating temperature min. | -15 °C |
| Operating temperature max. | 120 °C |
| Shift shaft | SS416 |
| Shift shaft seal | EPDM |
| Shaft | SS416 |
| DN | 40 |
| Disc | Stainless steel CF8M/1.4404 |
| B | 38 mm |
| L | 94 mm |
| H1 | 68 mm |
| H2 | 94 mm |
| H3 | 198 mm |
| Class name | FLEX |