RIEGLER Compact cylinder LINER, double-acting, Piston Ø 25, Stroke 15, M5
Type number: 7.DMA.25015
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER LINER compact cylinder for automation technology, max. 10 bar, M5 - Type 7.DMA.25015
The RIEGLER compact cylinder LINER, double-acting, AG, piston Ø 25, stroke 15, M5 converts compressed air into linear force and movement - manufactured in accordance with ISO 15552 / ISO 6432. Designed for a maximum operating pressure of 10 bar. The temperature range is between -10 °C and 60 °C. M5 connection thread - suitable for common industry standards. With piston Ø 25 mm, stroke 15 mm, C45 steel piston rod, hard chrome-plated - for powerful linear actuator solutions. Standard-compliant and interchangeable across manufacturers.
Field of application
Typical areas of application: Automation, mechanical engineering and handling technology.
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Series | LINER series |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Pipe | Aluminium profile tube with T-slots, anodized |
| Piston rod seal | PU |
| Piston seal | PU |
| Piston Ø | 25 mm |
| Function | double-acting |
| Response pressure min. | 0.6 bar |
| Stroke | 15 mm |
| Piston rods AG | M8 |
| Connection | M5 |
| Piston rod | C45 steel, hard chrome-plated |
| Piston | POM |
| Class name | PLUS |
| Magnet | with magnet |
| Standard | according to ISO 21287 |
| Thread piston rod | External thread on the piston rod |
| Static O-rings | NBR |