RIEGLER GEKA blind coupling, bright brass
Type number: K 118
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER GEKA blank brass blind coupling for compressed air supply, max. 40 bar - type K 118
The RIEGLER GEKA blank brass blind coupling connects water and compressed air hoses according to the GEKA system. with NBR seals. Designed for a maximum operating pressure of 40 bar. The permissible medium temperature is between -10 °C and 90 °C. Proven system with universal compatibility.
Field of application
Typical areas of application: Garden, construction site, agriculture and industry.
| Sealing material | NBR |
| Max. operating pressure | 40 bar |
| Medium temperature min. | -10 °C |
| Medium temperature max. | 90 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ambient temperature max. | 90 °C |
| Description of the | Blank coupling |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | FLEX |