RIEGLER GEKA threaded piece, rigid, KTW, bright brass, I.D. 13
Type number: K 501-KTW
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER GEKA threaded piece for compressed air supply, max. 40 bar, LW 13 - type K 501-KTW
The RIEGLER GEKA threaded fitting, screw connection, rigid, KTW, MS blank, LW 13 connects water and compressed air hoses according to the GEKA system. with NBR seals for drinking water. Designed for a maximum operating pressure of 40 bar. The permissible medium temperature is between -10 °C and 90 °C. Connection thread LW 13 - suitable for common industry standards. Proven system with universal compatibility.
Field of application
Typical areas of application: Garden, construction site, agriculture and industry.
| Sealing material | NBR for drinking water |
| Max. operating pressure | 40 bar |
| Medium temperature min. | -10 °C |
| Medium temperature max. | 90 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ambient temperature max. | 90 °C |
| KTW authorisation | according to D2 and long-term test result DVGW W270 |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| Connection | LW 13 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | FLEX |