RIEGLER Straight screw-in supports, R 1/8 o., for hose I.D. 4 mm, PA 6
Type number: 31.121
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Straight screw-in connector made of polyamide (PA 6), for pneumatic installation, R 1/8 - type 31.121
The RIEGLER straight screw-in connector, R 1/8 a., for hose LW 4 mm, PA 6 connects compressed air and pneumatic lines securely and tightly. The housing is made of polyamide (PA 6). The temperature range is between -40 °C and 90 °C. R 1/8 connection thread - suitable for common industry standards. Secure, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Temperature range min. | -40 °C |
| Temperature range max. | 90 °C |
| Material | Polyamides (PA 6) |
| Max. permissible overpressure | 10 bar |
| Thread | R 1/8 |
| SW | 10 mm |
| for hose | LW 4 mm |
| L1 | 27 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | none |
| Class name | FLEX |