RIEGLER Angled screw-in supports, R 3/4 o., for hose I.D. 19 mm, PA 6
Type number: 32.371
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Elbow screw-in connector made of polyamide (PA 6), for pneumatic installation, R 3/4 - type 32.371
The RIEGLER elbow screw-in connector, R 3/4 a., for hose LW 19 mm, PA 6 connects compressed air and pneumatic lines safely and tightly. The housing is made of polyamide (PA 6). The temperature range is between -40 °C and 90 °C. Connection thread R 3/4 - suitable for common industry standards. Secure, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Temperature range min. | -40 °C |
| Temperature range max. | 90 °C |
| Material | Polyamides (PA 6) |
| Max. permissible overpressure | 10 bar |
| Thread | R 3/4 |
| SW | 27 mm |
| for hose | LW 19 mm |
| L1 | 42.8 mm |
| L2 | 45.5 mm |
| Class name | FLEX |