RIEGLER Hexagonal coupling nut, G 1/2, for sleeve size I.D. 9
Type number: 234 C-ES
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER hexagonal union nut made of stainless steel 1.4571, for spout size LW 9, max. 60 bar - Type 234 C-ES
The RIEGLER hexagon union nut, G 1/2, for spout size LW 9, ES 1.4571 is a high-quality accessory from the RIEGLER range. The housing is made of stainless steel 1.4571. Designed for a maximum operating pressure of 60 bar. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. Perfect fit for RIEGLER products - easy installation.
Field of application
Typical areas of application: Maintenance, servicing and expansion of compressed air components.
| Working pressure max. | 60 bar |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| Thread | G 1/2 |
| SW | 24 mm |
| for grommet types no. | 236 H-ES |
| L1 | 16 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | none |
| Class name | STAINLESS STEEL |