RIEGLER Hose sleeve, ball nipple, for hose I.D. 4, for coupling nut G 1/4
Type number: 236 A-ES
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Nozzle made of stainless steel 1.4571, for LW 4, max. 60 bar - Type 236 A-ES
The RIEGLER grommet, ball nipple, for LW 4, for union nut G 1/4, ES 1.4571 is a high-quality accessory from the RIEGLER range. The housing is made of stainless steel 1.4571. Designed for a maximum operating pressure of 60 bar. Perfect fit for RIEGLER products - easy installation.
Field of application
Typical areas of application: Maintenance, servicing and expansion of compressed air components.
| Working pressure max. | 60 bar |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| for hose | LW 4 mm |
| for union nut types no. | 234 A-ES |
| L1 | 47 mm |
| L2 | 13.5 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | 14571 |
| Class name | STAINLESS STEEL |