RIEGLER Worm thread hose clamp, Chrome steel 1.4016 (W2), 80.0 - 100.0 mm
Type number: 1580 P-12
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Worm drive clamp made of chrome steel 1.4016 (W2), for compressed air distribution - type 1580 P-12
The RIEGLER worm drive hose clamp, chrome steel (W2), 80-100 mm, 12 mm secures hoses reliably on grommets and nozzles. The housing is made of chrome steel 1.4016 (W2). Secure fixing prevents slipping under pressure.
Field of application
Typical areas of application: Hose fastening in compressed air and water systems.
| Material | Chrome steel 1.4016 (W2) |
| Clamping range min. | 80 mm |
| Clamping range max. | 100 mm |
| Bandwidth | 12 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | none |