RIEGLER Worm thread - hose clamp »blow line«, (W 5), 50.0 - 70.0 mm
Type number: 158 L-ES-12
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Worm drive clamp "blow line" (W 5) made of stainless steel 1.4401 (W5) - Type 158 L-ES-12
The RIEGLER worm drive hose clamp "blow line" (W 5), 50-70 mm, 12 mm reliably secures hoses to nozzles and spigots. The housing is made of stainless steel 1.4401 (W5). Secure fixing prevents slipping under pressure.
Field of application
Typical areas of application: Hose fastening in compressed air and water systems.
| Material | Stainless steel 1.4401 (W5) |
| Hexagon head screws | made of steel, chrome-plated (chrome III), SW 7 |
| Clamping range min. | 50 mm |
| Clamping range max. | 70 mm |
| Bandwidth | 12 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | none |
| Class name | EASY |