RIEGLER Glycerine pressure gauge »pressure line« G 1/4, 0-2.5 bar/36 psi
Type number: 704-CDE
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
116305EAN :
4047322176026Category :
Glycerine-Filled Pressure GaugesWeight :
0.23 kgRIEGLER Glycerinmano "pressure line" made of stainless steel 1.4301, for pressure measurement, G 1/4 - type 704-CDE
The RIEGLER glycerine manometer "pressure line", G 1/4 bottom, 0-2.5 bar/36 psi, Ø 63 indicates the current system pressure reliably and precisely. The housing is made of stainless steel 1.4301. The permissible medium temperature is between -20 °C and 60 °C. G 1/4 connection thread - suitable for common industry standards. Reliable pressure indicator for safe system control.
Field of application
Typical areas of application: Pressure monitoring in compressed air, hydraulic and process systems.
| Housing | Stainless steel 1.4301 |
| Medium temperature min. | -20 °C |
| Medium temperature max. | 60 °C |
| Ambient temperature min. | -20 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Measuring element | Brass |
| Pointer movement | Brass |
| Viewing window | Glass |
| Measuring range min. bar | 0 |
| Measuring range max. bar | 0 |
| Diameter | 63 mm |
| Graduation value in the bar range | 0.1 bar |
| Execution | Bourdon tube pressure gauge with glycerine filling |
| Connection | G 1/4 |
| Quality class | 45444 |
| Connection position | radial bottom |
| Class name | EASY |
| Process connection material | Copper alloy |