RIEGLER Hose sleeve, ball nipple, for hose I.D. 13, Brass
Type number: MS2363413
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Brass hose nozzle CW614N, for pneumatic installation, max. 25 bar - type MS2363413
The RIEGLER hose nozzle, ball nipple, for hose LW 13, brass connects compressed air and pneumatic lines securely and tightly. The housing is made of brass CW614N. Designed for a maximum operating pressure of 25 bar. Secure, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Working pressure max. | 25 bar |
| Material | Brass CW614N |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| for hose | LW 13 mm |
| for union nut types no. | MS2343419 |
| L1 | 42 mm |
| L2 | 9 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | PLUS |