RIEGLER Spiral hose, Fitting, Nylon, R 1/4, Hose Ø 9.5x7.9, 10.0 m
Type number: SP 10-1000
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Spiral hose for compressed air distribution, R 1/4 - type SP 10-1000
The RIEGLER spiral hose, screw connection, nylon, R 1/4, ø 9.5x7.9, 10.0 m conducts compressed air flexibly and reliably from the compressor to the consumer. The operating temperature is between -40 °C and 100 °C. R 1/4 connection thread - suitable for common industry standards. Hose Ø 9.5x7.9 mm. Flexible, pressure-resistant and suitable for various media.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air distribution in workshops and production.
| Operating temperature min. | -40 °C |
| Operating temperature max. | 100 °C |
| Thread | R 1/4 |
| Hose Ø | 9.5x7.9 mm |
| Outer spiral Ø | 115 mm |
| Windings | 40 |
| Working length max. | 10 m |
| Max. operating pressure at 23 °C | 12 bar |
| Class name | MAX |