RIEGLER Screw-in support POM, G 1/8, for hose exterior Ø 5 mm
Type number: 75.018-5
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Screw-in connector POM made of acetal polymer (POM), for pneumatic installation, max. 16 bar - Type 75.018-5
The RIEGLER screw-in connector POM, G 1/8, for hose outer Ø 5 mm connects compressed air and pneumatic lines securely and tightly. The housing is made of acetal polymer (POM). The operating pressure range is -0.95 bar to 16 bar. G 1/8 connection thread - suitable for common industry standards. Secure, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max. | 16 bar |
| Material | Acetal polymer (POM) |
| Operating temperature min. with air | -20 °C |
| Max. operating temperature in air | 65 °C |
| Operating temperature min. with water | 1 °C |
| Max. operating temperature with water | 65 °C |
| Thread | G 1/8 |
| SW | 14 mm |
| for hose outer Ø | 5 mm |
| L1 | 25.5 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | none |
| Class name | PLUS |