RIEGLER Hexagonal coupling nut, G 1/4, for sleeve size I.D. 9, Brass
Type number: MS2341409
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Hexagon union nut made of brass CW614N, for spout size LW 9, max. 25 bar - type MS2341409
The RIEGLER hexagon union nut, G 1/4, for spout size LW 9, MS is a high-quality accessory from the RIEGLER range. The housing is made of brass CW614N. Designed for a maximum operating pressure of 25 bar. Connection thread G 1/4 - suitable for common industry standards. Perfect fit for RIEGLER products - easy installation.
Field of application
Typical areas of application: Maintenance, servicing and expansion of compressed air components.
| Working pressure max. | 25 bar |
| Material | Brass CW614N |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| Thread | G 1/4 |
| SW | 17 mm |
| for grommet types no. | MS2361409 |
| L1 | 15 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | PLUS |