RIEGLER cylinder pressure reducer, 200 bar, compressed air, working pressure 0-10 bar
Typennummer: FDM200.N2O2.10
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Pressed brass cylinder pressure reducer, for welding, max. 10 bar - Type FDM200.N2O2.10
The RIEGLER cylinder pressure regulator, 200 bar, compressed air, working pressure 0-10 bar supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of pressed brass. The operating pressure range is 0 bar to 10 bar. The temperature range is between -20 °C and 60 °C. Display range 0 - 300/400 bar - for precise measurement results. Hose connection G 1/4. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Housing | Pressed brass |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Bottle connection | 5/8 AG |
| Gas type | Compressed air |
| Display area | 0 - 300/400 bar |
| Temperature range min. | -20 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Working pressure gauge display range | 0-16 / rZ 10 bar |
| Hose connection | G 1/4 |