RIEGLER cylinder pressure regulator, 300 bar, nitrogen, working pressure 0-25 bar
Typennummer: FDM300.N2.25
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Pressed brass cylinder pressure reducer, for welding, max. 25 bar - Type FDM300.N2.25
The RIEGLER cylinder pressure regulator, 300 bar, nitrogen, working pressure 0-25 bar supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of pressed brass. The operating pressure range is 0 bar to 25 bar. Display range 0 - 300/400 bar - for precise measurement results. Hose connection G 1/4. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Housing | Pressed brass |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max. | 25 bar |
| Bottle connection | NEVOC, W 30 x 2, nozzle Ø 15.9 / 20.1 |
| Gas type | Nitrogen |
| Display area | 0 - 300/400 bar |
| Temperature range min. | -20 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Working pressure gauge display range | 0-40 / rZ 25 bar |
| Hose connection | G 1/4 |