RIEGLER electronic temperature switch, TSD-30, PNP, 4-pole, 100 mm
Typennummer: TSD30.2.P.4.12.100
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Electronic temperature switch made of stainless steel 1.4301, for pressure measurement, G 1/2 AG - type TSD30.2.P.4.12.100
The RIEGLER electronic temperature switch, TSD-30, PNP, 4-pole, 100 mm measures pressure or temperature reliably and precisely. The housing is made of stainless steel 1.4301. The ambient temperature is between -20 °C and 80 °C. Connection thread G 1/2 AG - suitable for common industry standards. Protection class IP 65 and IP 67. Reliable measured values for safe processes.
Field of application
Typical areas of application: Pressure monitoring and temperature control.
| Accuracy | = 0,5 % FS |
| Display range max. | 80 °C |
| Display range min. | -20 °C |
| WIKA Typ | TSD-30 |
| Display head material | PC + ABS-Blend |
| Sensor length | 100 mm |
| Output signal | 2 switching outputs (PNP) |
| Electrical connection | M12x1 circular connector, 4-pin |
| Protection class | IP 65 and IP 67 |
| Ambient temperature min. | -20 °C |
| Ambient temperature max. | 80 °C |
| Housing | Stainless steel 1.4301 |
| Wetted parts | Stainless steel 1.4571 |
| Auxiliary energy | DC 15 - 35 V |
| Class name | FLEX |
| Thread | G 1/2 AG |