RIEGLER Short changeover reducer, G 3/8 a. G 1/8 i., ES 1.4571, FKM
Typennummer: ES 310-ZW-2
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Short changeover reducer made of stainless steel 1.4571, for pneumatic installation - type ES 310-ZW-2
The RIEGLER short interchangeable reducer, G 3/8 a. G 1/8 i., ES 1.4571, FKM creates a permanent, metal-to-metal sealing pipe connection based on the proven cutting ring principle. The housing is made of stainless steel 1.4571 with FKM seals. The temperature range is between -20 °C and 200 °C. Permanently tight - even with vibration and temperature fluctuations.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air distribution, hydraulics and process technology.
| External thread | G 3/8 AG |
| Internal thread | G 1/8 IG |
| Temperature range min. | -20 °C |
| L2 | 12 mm |
| Temperature range max. | 200 °C |
| L1 | 22.5 mm |
| PN | 400 bar |
| Class name | STAINLESS STEEL |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| Sealing material | FKM |