RIEGLER pipe welding insert, stretched, shaft Ø 17, welding range 2-4 mm
Type number: RSE.17.2-4
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
149632EAN :
4047322806794Category :
Autogenous Welding & Cutting EquipmentWeight :
0.15 kgRIEGLER Brass + copper pipe welding insert - type RSE.17.2-4
The RIEGLER pipe welding insert, stretched, shaft Ø 17, welding range 2-4 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass + copper. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Brass + copper |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| Length | 259 mm |
| BG | 3 |
| Welding area | 2,0 - 4,0 mm |
| Operating pressure oxygen | 2,5 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,25 bar |
| Oxygen consumption | 110 l/h |
| Fuel gas consumption | 90 l/h |
| Class name | FLEX |
| Shank Ø | 17 mm |