RIEGLER welding nozzle for welding inserts, welding range 0.5 - 1 mm
Type number: SD.0,5-1
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Welding nozzle for copper welding inserts, M8x1 - type SD.0.5-1
The RIEGLER welding nozzle for welding inserts, welding range 0.5 - 1 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of copper. M8x1 connection thread - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Copper |
| Thread | M8x1 |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| SW | 12 mm |
| BG | 1 |
| Welding area | 0,5 - 1,0 mm |
| Operating pressure oxygen | 2,5 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,25 bar |
| Oxygen consumption | 95 l/h |
| Fuel gas consumption | 35 l/h |
| for shaft Ø | 17 mm |