RIEGLER welding nozzle for welding inserts, welding range 2 - 4 mm
Type number: SD.2-4
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Welding nozzle for copper welding inserts, M9x1 - type SD.2-4
The RIEGLER welding nozzle for welding inserts, welding range 2 - 4 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of copper. Connection thread M9x1 - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Copper |
| Thread | M9x1 |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| SW | 12 mm |
| BG | 3 |
| Welding area | 2,0 - 4,0 mm |
| Operating pressure oxygen | 2,5 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,25 bar |
| Oxygen consumption | 110 l/h |
| Fuel gas consumption | 90 l/h |
| for shaft Ø | 17 mm |