RIEGLER welding nozzle for welding inserts, welding range 9 - 14 mm
Type number: SD.9-14
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Welding nozzle for copper welding inserts, M10x1 - type SD.9-14
The RIEGLER welding nozzle for welding inserts, welding range 9 - 14 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of copper. M10x1 connection thread - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Copper |
| Thread | M10x1 |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| SW | 12 mm |
| BG | 6 |
| Welding area | 9,0 - 14,0 mm |
| Operating pressure oxygen | 2,5 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,3 bar |
| Oxygen consumption | 240 l/h |
| Fuel gas consumption | 340 l/h |
| for shaft Ø | 17 mm |