RIEGLER mixing tube complete with nozzle, for pipe welding inserts, 1 - 2 mm
Type number: MR.D.1-2
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Mixing tube complete with brass nozzle, for welding, M10x1 - type MR.D.1-2
The RIEGLER mixing tube complete with nozzle, for pipe welding inserts, 1 - 2 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass. M10x1 connection thread - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Brass |
| Thread | M10x1 |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| Length | 192 mm |
| Welding area | 1,0 - 2,0 mm |
| Operating pressure oxygen | 2,5 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,25 bar |
| Oxygen consumption | 100 l/h |
| Fuel gas consumption | 50 l/h |
| for shaft Ø | 17 mm |