RIEGLER GEKA hose section, rigid, drinking water, MS lead-free, G 1 AG
Type number:
MB.K 113 A-KTW
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER GEKA hose section for compressed air supply, max. 40 bar, G 1 AG - type MB.K 113 A-KTW
The RIEGLER GEKA hose section, rigid, drinking water, MS lead-free, G 1 AG connects water and compressed air hoses according to the GEKA system. with EPDM seals for drinking water. Designed for a maximum operating pressure of 40 bar. The permissible medium temperature is between -10 °C and 90 °C. Connection thread G 1 AG - suitable for common industry standards. Proven system with universal compatibility.
Field of application
Typical areas of application: Garden, construction site, agriculture and industry.
| Sealing material | EPDM for drinking water |
| Max. operating pressure | 40 bar |
| Medium temperature min. | -10 °C |
| Medium temperature max. | 90 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ambient temperature max. | 90 °C |
| KTW authorisation | according to D2 and long-term test result DVGW W270 |
| Connection | G 1 AG |
| RoHS material information | Rohs compliant |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Class name | FLEX |