RIEGLER Spiral hose - blow gun kit Typhoon, PU-hose-Ø 10x6.5, max. 3 m
Typennummer: SPPST10300PU
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Typhoon polyurethane spiral hose gun set (spiral hose) - type SPPST10300PU
The RIEGLER Typhoon spiral hose gun set, PU hose ø 10x6.5, max. 3 m conducts compressed air flexibly and reliably from the compressor to the consumer. The housing is made of polyurethane (spiral hose). Designed for a maximum operating pressure of 10 bar. The operating temperature is between 0 °C and 50 °C. Hose Ø 10x6.5 mm. Flexible, pressure-resistant and suitable for various media.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air distribution in workshops and production.
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Material | Polyurethane (spiral hose) |
| Hand lever | Die-cast aluminum |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 50 °C |
| Gun body | Aluminum |
| Hose Ø | 10x6.5 mm |
| Working length max. | 3 m |
| Class name | MAX |