FILTREC replacement filter element for Argo-Hytos S2061300
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Argo-Hytos S2.0613-00 - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with stainless steel wire mesh filter medium, 60µm filter fineness and SUGHERO seal is the high-quality alternative to the Argo-Hytos S2.0613-00. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 58,5 |
| Height (mm) | 134 |
| Inner diameter (mm) | 28.3 |
| Filter material | Wire mesh |
| Filter fineness (micrometres) | 60 |
| Seal material | SUGHERO |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 58.5 mm |
| B | 28.3 mm |
| C | 283 |
| D | 129 |
| E | 25 mm |
| F | 134 |