RIEGLER Blocking valve pressure gauge, taps - rotating bushing, G 1/2
Type number: 9080/M
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
102665EAN :
4047322123143Category :
Accessories for Pressure GaugesWeight :
0.64 kgRIEGLER Mano shut-off valves made of brass, for pressure measurement, G 1/2 - Type 9080/M
The RIEGLER Mano shut-off valve, pivotable socket, DIN16270, brass, G 1/2 supplements pressure gauges with protection and connection functions. The housing is made of brass with PTFE seals. The operating temperature is between -10 °C and 120 °C. G 1/2 connection thread - suitable for common industry standards. Protection and functional extension for pressure gauges.
Field of application
Typical areas of application: Professional pressure gauge installation.
| Housing | Brass |
| Sealing material | PTFE |
| Handwheel | Plastic |
| Operating temperature min. | -10 °C |
| Operating temperature max. | 120 °C |
| Thread | G 1/2 |
| SW | 27 mm |
| PN | 250 bar |
| Execution | Spigot / rotatable socket and shaft for gauge holder |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Valve spindle | Stainless steel |
| Valve cone | Stainless steel |
| Union nut | Steel |
| Clamping sleeve | Steel |