RIEGLER Intermediate flange blocking flap, Pneum. actuation drive, DN 150
Type number: 350.5150B
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Wafer butterfly valve pneu. Actuator made of cast iron GG25 epoxy coated - Type 350.5150B
The RIEGLER wafer-type butterfly valve pneu. Actuator singlew. DN 150 regulates or blocks the flow of compressed air and media. The housing is made of cast iron GG25 epoxy coated, color RAL 5015 with EPDM seals. Designed for a maximum operating pressure of 16 bar. The operating temperature is between -15 °C and 120 °C. Reliable media control.
Field of application
Typical areas of application: Industrial piping systems.
| Housing | Grey cast iron GG25 epoxy resin coated, color RAL 5015 |
| Sealing material | EPDM |
| Max. operating pressure | 16 bar |
| Control pressure min. | 5 bar |
| Control pressure max. | 5.5 bar |
| Operating temperature min. | -15 °C |
| Operating temperature max. | 120 °C |
| Shift shaft | SS416 |
| Shift shaft seal | EPDM |
| Rotation angle | 90 ° |
| Valve adapter | available as standard, control via 3/2, 5/2-way valve |
| Drive material | Anodized aluminum |
| Drive sealing material | NBR |
| DN | 150 |
| Disc | Stainless steel CF8M/1.4404 |
| B | 59 mm |
| L | 216 mm |
| Execution | single-acting - spring-closing |
| H1 | 138 mm |
| H2 | 265 mm |
| H3 | 395 mm |
| Class name | FLEX |