RIEGLER Screw-in fitting, for PVC pneumatic hose 11.6x9, G 3/8
Type number: 11.0421/1
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Screw-in fitting made of aluminum / plastic, for compressed air distribution, max. 15 bar - Type 11.0421/1
The RIEGLER screw-in fitting for PVC pneumatic hose 11.6x9, G 3/8 conducts compressed air flexibly and reliably from the compressor to the consumer. The housing is made of aluminum / plastic. The operating pressure range is -0.95 bar to 15 bar. The operating temperature is between -15 °C and 70 °C. Connection thread G 3/8 - suitable for common industry standards. Suitable for air. Flexible, pressure-resistant and suitable for various media.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air distribution in workshops and production.
| Medium | Air |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max. | 15 bar |
| Material | Aluminum / plastic |
| Operating temperature min. | -15 °C |
| Operating temperature max. | 70 °C |
| Thread | G 3/8 |
| SW | 19 mm |
| for PVC hose | 9x11,6 |
| L1 | 34 mm |
| L2 | 10 mm |
| Class name | FLEX |