RIEGLER Hose sleeve, ball nipple, for hose I.D. 10, nickel-plated brass
Type number: MSN2361210
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Hose nozzle with ball nipple made of nickel-plated brass CW614N (electroplated nickel-plated) - type MSN2361210
The RIEGLER hose nozzle with ball nipple, for hose LW 10, nickel-plated brass connects compressed air and pneumatic lines securely and tightly. The housing is made of nickel-plated brass CW614N (galvanized nickel-plated). Designed for a maximum operating pressure of 25 bar. Secure, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Working pressure max. | 25 bar |
| Material | Nickel-plated brass CW614N (electroplated nickel-plated) |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| for hose | LW 10 mm |
| for union nut types no. | MSN2341213 |
| L1 | 41 mm |
| L2 | 8 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | PLUS |